دستگاه سی ان سی (CNC) چیست؟ انواع و نحوه عملکرد CNC

سی ان سی

سی ان سی

در گذشته، ماشین کاری قطعات فلزی و چوبی توسط انسان انجام می شد. این کار بسیار زمان بر، دشوار و پر خطا بود. با پیشرفت فناوری، دستگاه های سی ان سی (CNC) توسعه یافتند. این دستگاه ها به صورت خودکار قطعات را ماشین کاری می کنند و دقت و سرعت بسیار بالایی دارند.

سی ان سی مخفف چیست؟

CNC مخفف عبارت Computer Numerical Control در زبان انگلیسی است. این عبارت به “کنترل کامپیوتر دیجیتال” اشاره دارد که استفاده از رایانه برای هدایت و مدیریت ماشین آلات صنعتی است. دستگاه CNC دستگاهی است که از رایانه برای انجام تغییرات برای فلز، چوب یا سنگ استفاده می کند.

سی ان سی مخفف چیست؟

دستگاه سی ان سی چیست؟

در واقع این دستگاه یک ماشین فرز صنعتی است که توسط نرم افزار کامپیوتری هدایت و کنترل می شود. این دستگاه ها مدت زمانی را که افراد باید برای بریدن و شکل دادن به چوب صرف کنند، کاهش می دهد. با این دستگاه ممکن است تمام طرح های فرز و نجاری با استفاده از نرم افزار گرافیکی مناسب ایجاد شود و دستگاه CNC می تواند کارهای باقی مانده را انجام دهد.

انواع دستگاه سی ان سی (CNC )

دو نوع تراشکاری CNC مناسب برای چوب وجود دارد:

 1. عمودی
 2. افقی.

اگرچه این دو دسته بسیار شبیه به هم هستند، روش های متفاوت عملکرد آنها به آنها اجازه می دهد تا برای مشاغل و بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد سی ان سی را به صورت کامل از سایت مرجع برای شما آورده ایم:

companies use CNC machines to make highly detailed cuts out of metal pieces for industrial hardware products.

Astro Machine

طبق این مرجع ماشین سی ان سی برای طراحی و تراشکاری جزئیات فراوان در فلز و چوب در صنعت استفاده میشود.

دستگاه سی ان سی چوب عمودی و افقی

در مقایسه با فرم افقی، دستگاه برش چوب CNC عمودی ارزان تر و سازگارتر است. این دستگاه دارای یک دوک ثابت و یک ابزار برش عمودی است. این تجهیزات به دلیل قابلیت حرکت عمودی گزینه ایده آلی برای حفاری و سوراخ کاری است.

تراش افقی سی ان سی چوب به دلیل نحوه حرکت آن یک ابزار محبوب و کاربردی برای کارگاه ها در هر اندازه است. این دستگاه به دلیل توانایی آن در کوتاه کردن مدت زمان کارهای مهم چوب مشهور است. اگرچه این دستگاه نسبت به مدل CNC عمودی گران‌تر است، اما هنوز هم بسیاری از کسب‌وکارها آن را به دلیل کارایی و سادگی از آن استفاده می کنند.

نکته مهم در مورد انواع مختلف دستگاه های CNC این است که هر فرم دارای قیمت متمایز است و این تأثیر بر هزینه دستگاه قابل توجه است.

راهنمای خرید سی ان سی

راهنمای خرید بهترین سی ان سی

تنوع ماشین آلات چوب CNC نسبتا زیاد است. این تنوع شامل جهت گیری دستگاه (عمودی یا افقی)، ابعاد و ویژگی های اضافی است. هنگامی که می خواهید دستگاهی را بخرید، باید در مورد دستگاه CNC مورد نیاز خود اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید آن را با سرعت بیشتری از بین دستگاه های انتخاب شده در دسترس خریداری کنید.

از جمله مهمترین عناصری که باید مورد توجه قرار گیرد موارد زیر است:

 • تعداد کل موتورهای الکتریکی دستگاه
 • قدرت دستگاه بر حسب اسب بخار اندازه گیری می شود
 • ولتاژ مورد استفاده و مورد نیاز ابزار
 • دستگاه عمودی یا افقی
 • جنس ستون و بدنه که ممکن است در استحکام دستگاه تاثیر بسزایی داشته باشد.
 • سرعت چرخش اسپیندل (دور در دقیقه)
 • تعداد دنده دوک (8 یا 12 دنده)
 • ظرفیت حفاری دستگاه و میزان سوراخ کاری
 •  ظرفیت فرز دستگاه
 • جدایی بین میز ماشین و دوک نخ ریسی
 • تحمل وزن دستگاه به منظور کار بر روی قطعات
 • محدوده قطر دستگاه حفاری
 • دستگاه چند محور دارد
 • نصب و گارانتی
 • دقت دستگاه CNC

اینها مهمترین عناصر هستند و اگر اطلاعات کافی در مورد آنها داشته باشید، انتخاب دستگاه CNC چوب خود از مدل های مختلف ساده خواهد بود.

ایمنی دستگاه سی ان سی (CNC)

افرادی که از این فناوری استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که عدم رعایت ایمنی کار با دستگاه سی ان سی، گاهی اوقات می تواند برای آنها بسیار خطرناک و فاجعه آمیز باشد. هنگام استفاده از این دستگاه، باید چند نکته را در نظر داشته باشید، که در ادامه به آن می پردازیم:

 • عدم تماس انسان با ابزار برش دستگاه
 • از استفاده از ابزارهای الکتریکی برای سفت کردن مهره آربور خودداری کنید.
 • نصب ابزار برش را تا پایان مراحل راه اندازی دستگاه ذخیره کنید.
 • برای جابجایی قطعات بزرگ و سنگین از کمک دیگران استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن ابزار، حتما آن را خاموش کنید.
 • دستورالعمل های شرکت سازنده را به دقت بخوانید.
 • هنگام استفاده از کالا، پوشیدن تجهیزات ایمنی را فراموش نکنید.

میتوانید برا دریافت اطلاعات بیشتر ایمنی کار با سی ان سی فایل PDF زیر را دانلود کنید:

دانلود PDF سی ان سی

نحوه کار و طراحی با دستگاه سی ان سی(CNC) به چه شکل است؟

قبل از اینکه بتوانید با این دستگاه کار کنید، باید از یک برنامه گرافیکی مانند اتوکد یا تری دی مکس برای تولید طرح استفاده کنید. ارائه طرح های آماده ساخته شده با زبان برنامه نویسی G-Code برای استفاده در نرم افزار ماشین های CNC مناسب است. در ادامه سپس دستگاه را روشن کرده و با استفاده از کنترل پنل مشخصات لازم را وارد کنید. در هنگام روشن شدن، این دستگاه با استفاده از یک ابزار برش و یک دوک متحرک طرح مورد نظر را بر روی چوب حک می کند.

 

نحوه کار و طراحی با دستگاه سی ان سی(CNC)

از چه نرم افزارهایی برای طراحی طرح در دستگاه سی ان سی استفاده می شود؟

حجم قابل توجهی از سفارشات با حداقل خطا و حضور اپراتور به لطف نرم افزار طراحی CNC چوب CAM و CAD ایجاد می شود. بخش قابل توجهی از محاسبات و روش های ریاضی را می توان با استفاده از نرم افزار طراحی چوب CNC حذف کرد.

دستگاه CNC دستگاهی است که معمولاً در ساخت اقلام چوبی از جمله میز و صندلی مورد استفاده قرار می گیرد. پیچیده ترین طرح ها را می توان با کمترین اشتباه با این ماشین ها اجرا کرد. سرعت، دقت و بهره‌وری فوق‌العاده این دستگاه‌ها باعث شده است تا کاربرد آن‌ها در صنایع ظریفی که سطح بالایی از حساسیت مورد نیاز است، مورد استقبال قرار گیرد.

1-ارائه برنامه طراحی CNC توسط نرم افزار CAD

بزرگترین نرم افزار گرافیکی را می توان با این دستگاه برای معرفی انواع طرح های ماشینکاری چوب به بازار استفاده کرد. با استفاده از نرم افزارهای مختلف CAD (برنامه طراحی محصول) و CAM (نرم افزار تولید محصول) می توان فرآیند طراحی برای ساخت محصول چوبی بر روی صفحه کامپیوتر و ذخیره آن برای بازبینی و چاپ بعدی را در سریع ترین زمان ممکن تکمیل کرد.

2-نرم افزار سی ان سی چوب ArtCAM

Artcam حتی با وجود برنامه های تخصصی فراوان، به عنوان بزرگترین نرم افزار دستگاه CNC چوب در نظر گرفته می شود. این نرم افزار حرکت دستگاه و اجزای آن را مانند نرم افزار طراحی برش لیزری کنترل می کند. علاوه بر این، این دستگاه دارای ناحیه ای است که کاربر می تواند مکان های مختلفی را برای کنترل نحوه حرکت دستگاه وارد کند. ویژگی های ArtCAM عبارتند از

 • ظرفیت تعریف هر نوع ابزار
 • تبدیل عکس به مدل سه بعدی
 • یک تصویر را به یک مدل سه بعدی یا برجسته تبدیل کنید.
 • ظرفیت محاسبه مساحت قطعه خرد شده
 • ظرفیت تعیین محدوده و مدت کار
مزایای استفاده از نرم افزار Artcom
 • انعطاف پذیری نرم افزاری بالا (قابلیت تعریف عملکرد دستگاه در خط تولید بر اساس برنامه از پیش تعیین شده)
 • وضعیت دستگاه را می توان بر اساس نوع نظم و سرعت آن تغییر داد.
 • سرعت و کارایی دستگاه CNC قابل تنظیم است.
 • کاهش خطای انسانی در نتیجه دخالت کم اپراتور در عملکرد دستگاه
 • کیفیت دستگاه، چرخش محورها و حرکات ابزار برش همگی قابل کنترل هستند.
 • افزایش کارایی دستگاه CNC
 • ظرفیت تولید نقش برجسته یا مدل های سه بعدی
 • استفاده از داده های برداری و بیت مپ با رابط کاربری راحت
 • ایجاد سریع مدل های پیچیده

3-پاورمیل قوی ترین نرم افزار CNC

Powermill مجموعه ای از نرم افزار های ماشینکاری و CNC mod است که در زمینه ساخت اقلام چوبی بسیار موثر است. در ماشین های CNC مسیر حرکت ابزار با استفاده از این نرم افزار انجام و اجرا می شود. ویژگی های برنامه Powermail عبارتند از:

 • ابزارهایی با تعریف متمایز
 • پوشش جامع ماشین آلات CNC سنتی و پیشرفته
 • قابل انطباق با تکنیک های مختلف ماشینکاری (صیقل دادن منظم با سرعت بالا، خشن کردن)

4-Easy Planner D3، نرم افزار طراحی دکوراسیون داخلی

یکی دیگر از نرم افزارهای CNC چوب که برای دکوراسیون داخلی استفاده می شود EasyPlaner D3 نام دارد. با استفاده از این نرم افزار می توان برنامه های کاری دو بعدی و سه بعدی را مشاهده کرد. سیستم OpenGL توسط Easy Planner D3 برای افزایش عملکرد کارت گرافیک استفاده می شود.

5-کامل ترین برنامه CAD-CAM-CAE Catia نام دارد.

کتیا یک برنامه قوی است که در زمینه طراحی چوب CNC سرآمد است. این ابزار به شما این امکان را می دهد که صفر تا صد طرح را در زمینه های مختلف مدیریت کنید. از این نرم افزار می توان برای مدیریت طراحی محصول چوبی از ابتدا تا انتهای ساخت استفاده کرد.

6-LightBurn، یک نرم افزار مناسب همه کاره برای برش

7-Photograv، در زمینه حکاکی حرف اول را میزند!

8-Corel Draw، دقیقترین ابزار موجود

9-Adobe Illustrator، از طراحی های این نرم افزار کیفیت آن مشخص است.

10-Inkscape، بهتربن برنامه برای شروع برای مبتدیان

چگونه با اعتماد کامل یک دستگاه سی ان سی بخریم؟

چگونه با اعتماد کامل یک دستگاه سی ان سی بخریم؟

خرید تجهیزات فرز و تراشکاری گامی ضروری در راه اندازی کسب و کار برشکاری است. دستگاه تراش CNC یکی از ابزارهای مورد نیاز برای این عمل است و قبل از خرید باید اطلاعات فنی مربوطه را داشته باشید.

معمولاً ماشین‌های صنعتی قدیمی بخشی از توان اولیه خود را در اثر گرما، اصطکاک و سایش از دست داده اند که می‌تواند بهره‌وری عملیات شما را کاهش دهد. علاوه بر این، نقص ابزار در این شرایط معمولاً منجر به هزینه‌های بالاتر می‌شود. در عین حال، سرمایه‌گذاری در یک ماشین تراش CNC کاملاً نو و بی‌عیب باعث صرفه‌جویی در هزینه های کلی و افزایش تولید می‌شود.

نسخه های جدید و کارکرده این نوع دستگاه ها در بازار وجود دارد که هنگام خرید هر کدام از آنها باید به چند نکته توجه کرد. نکات کلیدی در هنگام خرید تراش CNC دست دوم و آکبند عبارتند از:

 1. نیازسنجی و بررسی نوع کاربرد
 2. نوع ابزاری که استفاده می کنید و سرعت مورد نیاز را در نظر بگیرید.
 3. بسته به نوع ابزاری که دارید، به دقت ماشینکاری توجه کنید. طبیعتاً میزان دقت بسته به کار متفاوت است.
 4. توصیه می شود که ابزاری را با سرعت مناسب برای مدت زمان مورد نظر انتخاب کنید.
 5. توجه به تعداد محورها
 6. بودجه
 7. نگهداری قطعات متحرک و مصرفی در شرایط مناسب
 8. دقت به موقعیت اسپیندل
 9. توجه به نوع سه نظام
 10. بررسی مشخصات مکانیکی مانند گشتاور و سرعت چرخش
 11. شناخت برندهای مطرح دستگاه CNC
 12. اعتبار فروشگاه های عرضه کننده

مهم است که به یاد داشته باشید که هزینه دستگاه CNC تحت تأثیر تعدادی از متغیرها، مانند سن دستگاه، ایمنی اجزای آن و سال ساخت آن است. وسایل الکترونیکی دست دوم معمولاً بین سی تا پنجاه درصد هزینه کمتری دارند. اما با توجه به بودجه مورد نیاز برای خرید تجهیزات جدید، آکبند ممکن است با توجه به افزایش بهره وری سودمندتر باشد. بنابراین، ترجیحاً سعی کنید یک ابزار کاملاً جدید و نو خریداری کنید.

یکی از مواردی که در خرید ماشین تراش CNC باید به آن فکر کنید، وضعیت قطعات متحرک و قابل مصرف آن است. این موضوع در هنگام خرید لوازم الکترونیکی دست دوم اهمیت بیشتری دارد، اما در هنگام خرید فناوری جدید نیز باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا نگهداری در شرایط نامناسب ممکن است گهگاه باعث بروز مشکلاتی در این قطعات شود و از عملکرد آن‌ها به نحوی که در نظر گرفته شده است جلوگیری کند.

درتراش های اسپیندل CNC هم برای نگه داشتن ابزار برش و هم برای انتقال حرکت موتور الکتریکی استفاده می شود. خرید دستگاهی با سرعت اسپیندل مناسب برای نوع کاری که انجام می دهید توصیه می شود.

برای تعیین سرعت اسپیندل آن می توانید به کاتالوگ دستگاه مراجعه کنید. به عنوان مثال، اگر برای برش طلا و جواهرات به دستگاه CNC نیاز دارید، به دستگاهی با سرعت 60000 دور در دقیقه نیاز است. علاوه بر این، 18000 تا 36000 دور در دقیقه محدوده دور مناسب برای برش چوب است.

هنگام خرید دستگاه CNC باید قطر سیستم سه گانه را در نظر گرفت. این اطلاعات معمولاً بر روی بدنه دستگاه یا در بروشور سازنده ذکر شده است. سرعت دوک به طور مستقیم با قطر هر یک از سیستم های سه گانه متناسب است. به عنوان مثال، یک سیستم سه‌گانه 8 اینچی با سرعت بین 4000 تا 4500 دور در دقیقه سازگار است، در حالی که محدوده سرعت مناسب برای یک سیستم سه‌گانه 10 اینچی بین 2500 تا 3500 دور در دقیقه است. در صورت نیاز به تعویض سیستم سه گانه یا افزایش قطر آن، باید مشخصات تعویض مربوط به گشتاور قدرت اسپیندل و چرخش مربوط به قطر را رعایت کنید.

هنگام خرید دستگاه CNC، باید تمام سوالاتی را که باید در مورد ویژگی های مکانیکی اولیه دستگاه باشد بدانید، از جمله گشتاور، سرعت چرخش و سرعت حرکت محور در رابطه با نوع کاری که انجام می دهید،

ویژگی های مکانیکی کلیدی ماشین تراش به شرح زیر است:

گشتاور

اگر در کارگاه در حال سوراخ کردن قطعات فولادی با قطر زیاد یا ریخته گری هستید، باید از ارقام گشتاور و قدرت موتور دستگاه آگاه باشید. با این حال، سرعت اسپیندل هنگام کار با اندازه های کوچک بیشتر از قدرت ماشین اهمیت دارد.

سرعت چرخشی

سرعت چرخش به حداکثر قطر قطعه متصل می شود که قابلیت چرخش بر روی سه سیستم را دارد بدون اینکه به قسمت های دیگر مانند گارد ضربه بزند. این رقم ممکن است از حداکثر مقدار قطر ماشینکاری فراتر رود. بزرگترین جزء که می تواند روی دستگاه بدون تداخل با سایر قطعات بچرخد، قطر ماشینکاری است.

کسب دانش در مورد برندهای پیشرو دستگاه CNC به شما کمک می کند تا خریدهای موفق تری داشته باشید. یک برند معتبر می تواند ماشین تراش را با بهترین قیمت ممکن با دقیق ترین مشخصات ارائه دهد. در اینجا چند برند معروف تراش CNC در ایران آورده شده است:

 • شرکت مولن
 • شرکت آمل برش
 • شرکت معروف ژاپنی Nakamura CNC
 • Hurco (شرکتی که برنامه هایی را برای کنترل ساده دستگاه می فروشد)
 • تولید کننده آلمانی DMG Mori Brother (سازنده دستگاه های CNC کم هزینه و فشرده)
 • Fanuc (ارائه دهنده دستگاه حفاری و حفاری مناسب)
 • Okuma، تولید کننده ابزارهای ارزان قیمت و دستگاه cnc

مهمترین نکته ای که هنگام خرید دستگاه CNC جدید یا دست دوم باید به خاطر بسپارید این است که به مشاغل معتبر با دانش فنی مورد نیاز مراجعه کنید و دستگاه را از هر جایی خریداری نکنید. اطمینان از قانونی بودن شرکت و اطلاع دقیق از آن می تواند تضمینی برای خرید شما باشد.

انواع برش وحکاکی توسط دستگاه سی ان سی

فناوری CNC علاوه بر فناوری برش لیزری برای حکاکی نیز استفاده می شود و این دو با هم طراحی و تحرک برش را بهبود می بخشند.

دستگاه های برش و حکاکی لیزری فلزات و دستگاه های برش و حکاکی لیزری غیر فلزات دو دسته ای هستند که دستگاه های برش و حکاکی لیزری با توجه به کاربردشان در آنها طبقه بندی می شوند.

دستگاه برش لیزری بدون فلز

این دستگاه همانطور که از نامش پیداست برای برش مواد غیر فلزی استفاده می شود. با این دستگاه ها می توانید طیف گسترده ای از مواد غیر فلزی از جمله چرم، پارچه، پلکسی، چوب و غیره را برش داده و حکاکی کنید.

کاربرد گسترده این دستگاه ها باعث شده است تا در صنایع و بنگاه های مختلف مانند تولید ساعت دیواری، پلاک، تولید مثل، صنایع پوشاک، کیف و کفش، تولید کارت تبریک، دکوراسیون داخلی و غیره به کار گرفته شوند.

از نظر ابعادی، دستگاه های برش لیزری غیر فلزی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

الف) دستگاه برش لیزری فشرده:

دستگاه حکاکی لیزری رومیزی یا پایه CNC یک طرح جمع و جور است که در اندازه های 20×10، 20×20، 30×20، 40×30، و 50×30 سانتی متر عرضه می شود. این دستگاه ها دارای توان لیزر 40 تا 50 وات هستند.

ب) دستگاه های برش لیزری از نوع متوسط:

این نوع دستگاه‌ها که در ظرفیت‌های 60، 80، 100 یا 120 وات عرضه می‌شوند، محبوب‌ترین و پرکاربردترین‌ها در تجارت هستند.

د) دستگاه های برش لیزری بزرگ:

معمولاً برای برش مواد بزرگ استفاده می شود، این نوع دستگاه حکاکی لیزری CNC برای حکاکی استفاده نمی شود. این نوع از گجت‌ها در اندازه‌های 180×120 تا 250×130 و بالاتر عرضه می‌شوند، با ظرفیت‌های قدرت معمولاً از 100 تا 170 وات.

دستگاه برش لیزری فلزکاری

آلومینیوم، فولاد، مس، چدن و سایر فلزات را می توان با استفاده از دستگاه برش و حکاکی لیزری فلزات (فیبر لیزری) برش و حکاکی کرد. دقت و ظرافت کار هنگام برش فلزات مختلف به لطف استفاده تجهیزات از جدیدترین فن آوری های تکنولوژیکی افزایش یافته است.

دستگاه cnc برش لیزر حکاکی

دستگاه های برش لیزر بر اساس نوع لیزر مورد استفاده در سه گروه لیزرهای CO2، کریستال و فیبر طبقه بندی می شوند.

 • لیزر دی اکسید کربن: لیزرهای CO2 از جمله پرکاربردترین و با قیمت مناسب ترین تجهیزات برش لیزری هستند.
  مولکول های گاز در این دستگاه ها برای تشکیل پرتو لیزر تحریک می شوند. فرآیندهای برش و حکاکی با تمرکز این پرتو بر روی یک نقطه با استفاده از یک سری آینه انجام می شود.
 • لیزر کریستال، بر خلاف لیزر دی اکسید کربن، در حالت جامد با یک کریستال مصنوعی به عنوان محیط لیزر عمل می کند.
 • لیزر فیبر: لیزرهای فیبر و نورهای فیبر نوری به همین ترتیب عمل می کنند. فوکوس لیزر به دلیل خواص فیبر نوری افزایش و عرض آن کاهش می یابد.

یاد گیری کار با دستگاه سی ان سیآموزش و یاد گیری کار با دستگاه سی ان سی برای متخصصان صنعت

امروزه هیچ صنعتگری نمی تواند بدون کمک ماشین آلات کنترل عددی کامپیوتری (CNC) قطعات و مجموعه های صنعتی را با دست تولید کند. کارایی بسیار زیاد این ماشین‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا در طیف وسیعی از تنظیمات، از کارخانه‌های بزرگ خودرو گرفته تا شرکت‌های کوچک قالب‌گیری و قطعه‌سازی مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه بر به حداکثر رساندن استفاده از ماشین، آموزش اپراتور و برنامه ریزی اخلاقی تجهیزات کنترل عددی کامپیوتری (CNC) استهلاک و آسیب های ناشی از استفاده نادرست از ابزار و تجهیزات را به حداقل می رساند.

دستگاه سی ان سی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

 • بخش پزشکی

بخش پزشکی به شدت به اقلام خاص بیمار که به سفارش ساخته می شوند متکی است. صنعت پزشکی به مقدار زیادی اقلام نیاز دارد زیرا برخی از ابزارها و فن آوری های این بخش برای بیماران مسری استفاده می شود.

نیازهای صنعت پزشکی توسط انواع ماشین آلات CNC به خوبی برآورده می شود. به دلیل تنوع مواد و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت، با طیف وسیعی از قطعاتی مواجه می‌شویم که از طریق دستگاه CNC تولید می‌شوند.

 • بخش هوافضا

تنها سه مورد از شرایطی که الکترونیک مرتبط با بخش هواپیما باید تحمل کند فشار بالا، جریان هوای قدرتمند و سرعت سریع است. مهندسان باید اجزای دقیقی را ایجاد کنند تا از هرگونه آسیب احتمالی جلوگیری شود. یک خطای جزئی می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد.

 • صنعت حمل و نقل

در بخش حمل و نقل، استفاده از ماشین آلات CNC ضروری است. آزمایش‌های متعددی برای طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه در بخش حمل‌ونقل ضروری است و دستگاه CNC می‌تواند به این آزمایش‌ها کمک کند.

اگر برای استعلام قیمت محصولات داخل سایت مشکل دارید، این آموزش رو ببینید!
آموزش استعلام قیمت
close-image